Практично відразу після шлюбу ми із чоловіком придбали квартиру в іпотеку та я пішла в декрет, який плавно перейшов у другий.
Весь цей час чоловік сам виплачував іпотеку, хоча ми і були позичальниками, я виступила як поручитель за договором. На даний момент наш шлюб розпався, чоловік не проти розділу квартири, але він каже, що залишилася половину боргу і нам належить розділити її навпіл, а мені, крім цього, доведеться виплатити половину виплаченої суми, оскільки оплату він робив зі свого заробітку в той час, як я сиділа кілька років вдома із двома дітьми. Але розділ боргів по іпотеці мене не влаштовує, оскільки такі великі суми виплат я не потягну.
Подруга сказала, що все це нісенітниця, раз він чоловік і заробляє більше, то має платити всі платежі саме він, вона порадила звернутися до Вас і проконсультуватися. Поясніть мені, невже не можна розлучитися та поділити майно подружжя без виплати якихось боргів?
Консультация юриста
Здравствуйте, розділ іпотечної квартири та кредиту при розлученні досить популярне питання на юридичній консультації. Для початку, доведеться Вас розчарувати, оскільки при розлученні між подружжям ділиться навпіл не тільки майно, але і борги, в тому числі і по кредитному договору, взятому під іпотеку на квартиру. Правда, не в такому великому обсязі, як заявив Ваш чоловік і не в такому порядку, як хотілося б більшості подружжям, що розривають шлюбні відносини. Незалежно від того, що Ви не заробляли у той момент гроші, Ви виконували домашню роботу, доглядали за дітьми та, врешті, за чоловіком, тому те, що вже було виплачено по іпотеці, боргом не рахується і поділу не підлягає. На даний момент розділ квартири та кредиту при розлученні за допомогою сімейного адвоката можна виконати декількома варіантами:
- придбана квартира продається за згодою всіх сторін, в тому числі і кредитора, а з отриманих при цьому грошей виплачується залишок боргу банку; всі гроші, що залишилися, колишнє подружжя ділять між собою порівну;
- квартира ділиться між подружжям навпіл, порівну ділиться між ними борги і розлучення подружжя проходить довше, але це дає можливість тягар іпотеки визначити тільки одному з них;
- іпотечна квартира залишається одному із подружжя, при цьому він добровільно бере на себе виплату залишку боргу та компенсує другому чоловікові вартість половини сплаченої за кредитним договором квартири.
Всі зазначені варіанти розділу іпотечної квартири досить складні і без участі у справі адвоката по сімейним справам реалізації не підлягають. Якщо квартира, яка у Вас, знаходиться в іпотеці, то її розділ між подружжям проводиться у суді. Звичайно хотілося б отримати більше інформації про спосіб придбання квартири, хто її власник, з яких коштів виплачувався кредит, чи є у Вас неповнолітні діти, а також ознайомитися із самим кредитним договором, договором іпотеки та документах про поручительство.
Це допоможе знайти конкретне рішення у Вашій ситуації. Крім того, нерідко, в останні роки, при вступі у шлюб складається шлюбний договір, де прописуються права подружжя на поділ майна та іпотеки у випадку розлучення. Якщо він у Вас є, то ділити майно доведеться відповідно до його пунктів. Можливі нюанси визнання договору поруки недійсним або його окремої частини, щоб уйти від плати за кредитом у разі невиконання кредитного договору чоловіком. Телефонуйте, потрібно більш детально поспілкуватися!