Ще в студентські роки я вийшла заміж за іноземця в Росії. Можна сказати, що в той час ми були самою ідеальною парою серед наших знайомих, а мені сімейне життя нагадувала казку. Але коли чоловік отримав диплом, ми вирішили переїхати жити в його країну. Я відразу зрозуміла, що, незважаючи на фінансову достаток, я не зможу тут жити. Він же повертатися в Україну не хоче і наша казка різко переросла в реальність і побут. Я зрозуміла, що не зможу зберегти сім'ю, розлучення стало єдиною надією повернутися додому, на батьківщину. Чоловік, дізнавшись про це, заперечувати не став, хоча й письмової згоди на розлучення з ним не дає.
Оскільки дітьми ми обзавестися не встигли, я вважала, що розлучення складним не буде. Але, в житті виявилося, що це не так. Куди не зверталася, всі адвокати розводять руками і кажуть, що не мають поняття про те, чи можна розірвати шлюб з іноземцем без нього на території України. Згадавши, що Ви кілька разів своїми порадами та консультаціями допомогли людям уникнути деяких складних ситуацій з питань припинення подружніх відносин, я вирішила звернутися до Вас за допомогою в шлюборозлучному процесі з громадянином іншої держави. Розумію, що, як кажуть інші адвокати, в моїй ситуації може бути тільки складне розлучення зі зміною прізвища, адже мій чоловік згоден розлучитися, але він же іноземець, а майно нажити ми ще не встигли і дітей теж немає. Як розлучитися з іноземцем в моєму випадку?
Консультация юриста
Незважаючи на те, що Ви та Ваш чоловік згодні на розлучення і у Вас обох немає майнових претензій, можна не погодиться з тими адвокатами, які говорили Вам про те, що у Вашій ситуації розлучення з іноземцем в Україні - проблема досить велика. Нічого складного в цьому немає, звичайно, якщо справу про припинення шлюбу із громадянином іншої держави в Україні буде вести досвідчений юрист у сімейному праві. Справа в тому, що розірвати шлюб з іноземцем можна при дотриманні деяких умов. Якби Ви із чоловіком знаходилися на російській території, де Ви укладали шлюб, розлучення справили б на загальних підставах в загсі або суді за законодавством Російської Федерації. Але Ви перебуваєте в іншій країні, в Україні, і бажаєте саме тут розірвати свої стосунки.
Хотілося б з Вами зв'язатися, щоб уточнити деякі деталі шлюборозлучного процесу. Справа у тому, що в іншій країні між росіянами та громадянами цієї країни розірвання шлюбу з проблемами зустрічається досить часто, оскільки жителі деяких країн позов про розірвання шлюбу до суду подавати не можуть. Але, на Україні все набагато простіше і подружжя, в яких один з них іноземець, мають такі ж права, як і українці.
Звичайно, простіше в такій ситуації розірвати шлюб на території Росії відповідно до російського законодавства. Процедура в Україні вимагатиме від Вас запевнення і письмовий нотаріальний переклад на українську мову всіх документів, що свідчать про шлюб, які Ви маєте на руках. Звичайно, в деяких країнах такий процес розлучення з іноземцем на території України можуть не визнати, оскільки в їх законодавстві передбачені певні підстави для розлучення, яких немає в українському законодавстві.
Тонкощів законодавства обох країн більш ніж достатньо. Тому необхідно більш детально ознайомитися з нюансами у Вашій ситуації, щоб грамотно скласти необхідну документацію і з'ясувати, до суду якої країни (України чи Російської Федерації) краще подати позов для шлюборозлучного процесу з іноземцем.